Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dobrá zpráva? Ropa jen tak nedojde

Všichni víme, že cena nafty a benzínu spolehlivě jen roste a producenti krčí rameny – jinak to nebude , jinak to neumíme. Proč? Protože ropa dochází a už brzo nebude!, učily nás ropné koncerny a zelení. Ale bude. Je nám líto, vážení stoupenci víry v Ropný zlom: Ropy je mnohem víc, než jsme si mysleli. Čtěte dál.

Globálně - ekonomický server Bloomberg se 6. února 2012 s teorií Peak Oil (Ropného zlomu) rozloučil: http://www.bloomberg.com/news/2012-02-06/peak-oil-scare-fades-as-shale-deepwater-wells-gush-crude.html : Článek začíná vzpomínkou zaměstnance Daniela Lacalle španělské ropné společnosti REPSOL, jak se mu přátelé před 20 lety pošklebovali, když do branže nastupoval: Vzpamatuj se! Co tam budeš dělat? Copak nevíš, že ropa do 20 lety dojde?

Uplynulo 20 let, přešly 4 energetické krize a americký Geologický průzkum http://topics.bloomberg.com/u.s.-geological-survey/ slibuje, že pod zemí leží přes 2 biliony barelů nedotčené ropy, což by mělo stačit na příštích 70 let při současné úrovni spotřeby. Díky pokročilé technologii dnes tryská ropa z hloubek a geologických podmínek dříve nemyslitelných. Biliony barelů byly odhaleny během posledních 5 let na nových nalezištích od severních končin kanadské Alberty, v horách a údolích Patagonie i v oblasti africké Velké příkopové propadliny.

Pochybovat o lidském důvtipu se nevyplácí, komentuje Daniel Lacalle. Odhalené zásoby jsou tak obrovské, že je nevyčerpáme za našeho života, života našich dětí ani jejich vnuků.

Obavy z nedostatku ropy a tzv. energetická bezpečnost se staly předním tématem politických debat v Americe po útocích 11. září a dobytí Iráku. Byl to texaský investiční bankéř Matt Simmons http://en.wikipedia.org/wiki/Matthew_Simmons , komu se podařilo mezi obchodníky, politiky a médii roztočit spirálu děsu z nezvratného propadu těžby ropy. Goldman Sachs v té době hrozil skokovými cenami $200 za barel http://blisty.cz/art/40808.html Diskuze o Ropném zlomu udávaly tón na environmentalistických konferencích, vědeckých kongresech o přírodních zdrojích a bezpečnostních konferencích po většinu prvního desetiletí 21. století. A je tomu tak dosud – navzdory novým převratným objevům .

Co se změnilo?

Brazilská státní společnost Petrobras navrtala obrovské zásoby ropy skryté hluboko v podmořských horách, podobně si vedou Chevron a Shell v Mexickém zálivu, stovky mil od pobřeží a hloub než si dříve kdo dokázal představit.  Kosmos Energy Ltd. si dala dohromady, že v podobných geologických podmínkách lze na druhé straně Atlantiku u pobřeží Afriky očekávat stejné výsledky jakých dosáhli Brazilci. A objev texaského olejáře George Mitchella, který zdokonalil 40 let starou techniku hydraulického štepení a spustil revoluci v těžbě amerických ropných zásob.

Otcem teorie Ropného zlomu se stal v roce 1956 M. King Hubbert, goelog od Shell, který dospěl k závěru, že veškerá ropná produkce v USA dosáhne maxima v roce 1970 a dál už bude jenom klesat. Hubbertova předpověď se naplnila, i když ne právě na základě jeho východisek. Teorie Peak Oil tak získala značné renomé, zvláště mezi environmentalisty, kterým zapadá do apokalyptické představy tenčících se zásob neobnovitelných zdrojů .

Hubbertovy myšlenky získaly na váze, když se ceny ropy během let 2000 - 2007 ztrojnásobily - tak  se producenti  vyrovnávali s rostoucí poptávkou v Číně a Indii. Oprášené Hubbertovy myšlenky pronikly z historie do okruhu obecného povědomí a slovo “peak” se stalo módním pojmem užívaným při hovoru o strategických zdrojích čehokoli.

Hubbertův nejzanícenější apoštol, bankéř Simmons, vytěžil z tématu v roce 2005 knihu "Soumrak nad pouští: Nastávající saudský ropný šok a světová ekonomika." Klíčovým argumentem Simmonsovy knihy je fakt, že S. Arábie, největší světový vývozce ropy tají skutečný rozsah zásob a svoji produkční kapacitu. Pokud by se se saúdskou ropou nedalo počítat, utrpěla by světové ekonomika nepředstavitelný otřes.

Simmonsův apel slavil triumf během tažení ceny ropy vzhůru v roce 2007, které vyvrcholilo na $147.27 za barel v červenci 2008.Když se investoři, politici a analytici marně pokoušeli najít odpověď proč je ropa tak drahá, nabízel se k uvěření Ropný zlom. Vážně s ní tehdy operoval americký FED i Mezinárodní energetická agentura.

Že za explozi cen ropy rozhodně nemůže její úbytek, argumentoval v rozhovoru zveřejněném 17. září 2008 na serveru The Register Richard Pike, předseda britské Královské chemické společnosti (článek se jmenuje „Ropný zlom se odkládá: Co vám ropné společnosti neřeknou"). Cituji: Do debaty o „konci ropy“ se pouštějí lidé, kteří nerozumějí matematice, o teorii počtu pravděpodobnosti mají mizivé povědomí - o geologii ani nemluvě - a těžaři jsou ti poslední, kdo má zájem na tom vynášet na světlo skutečný stav věcí.

A vypukla v plné síle americká hypotéční, posléze tzv. finační krize http://blisty.cz/art/43055.html a cena ropy řítila.http://www.blisty.cz/art/43140.html Bylo evidentní, že cenu vyhnali do nebes spekulanti, jak upozorňoval F. W. Engdahl nejpozději v květnu 2008 http://blisty.cz/art/40809.html

Co dodat? Díky technologickému rozvoji posledních let je hrozivý nedostatek ropy jako suroviny zažehnán. Ropné společnosti a státy vyvážející ropu mají pochopitelný zájem na tom, aby se její cena držela co nejvýše. Teorie Peak oil, tedy fyzického, resp. technologického nedostaku suroviny již jako argument neobstojí. Na řadě jsou tedy prostředky umělé manipulace cenou ropy: uhlíková daň, konflikt s Iránem, nepokoje v deltě Nigeru apod. Projekt uhlíkové daně je svázán s teorií globálního oteplování. Zrovna v těchto dnech se argumenty pro její zavedení budou sbírat obtížně. Ani ty himalájské ledovce už netají tak, jak jsme si ještě nedávno mysleli. http://www.theregister.co.uk/2012/02/09/grace_data_himalayas_not_melting/

Počkejme s tou uhlíkovou daní, pane Kalousek, aspoň až přestane mrznout ... http://www.envigroup.cz/www/aktuality/aktualita-389.html

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Michal Vimmer | pátek 10.2.2012 13:30 | karma článku: 37,27 | přečteno: 5245x
  • Další články autora

Michal Vimmer

Pojďte, pane premiére

„Pan prezident se systematicky zajímá o dění v České republice. Je o všem detailně informován. Nemá rád poučování a nesnáší opravy. Když se přeřekne, jedem dál, máme hodinu. Mluvit budu já, když se mě zeptá. Jasné ?“, ladí Pojar.

16.4.2024 v 10:51 | Karma: 32,32 | Přečteno: 1538x | Diskuse| Politika

Michal Vimmer

V čem je ten vtip

Jaký je rozdíl mezi stranami SPOLU ? Žádný. Voliče opozice opravdu nezajímají „programové rozdíly“, ale denní provoz. Systém Lži a Levárny aneb „Krmíme Otesánka, dokud mu chutná a nepukne“, je důvod sám k žulové jednotě.

12.4.2024 v 8:47 | Karma: 22,34 | Přečteno: 815x | Diskuse| Politika

Michal Vimmer

Toho si nevšímejte

Redaktor se ptá Rakušana: Pane ministře, jak je to s těmi kvótami a povinnou solidaritou ? Rakušan: Nesmysl, nic takového jsme neschválili ! Vildumetzová: Rakušan lže ! Rakušan : Vildumetzová lže ! Redaktor : Děkuji. Není zač.

11.4.2024 v 9:42 | Karma: 28,96 | Přečteno: 1530x | Diskuse| Politika

Michal Vimmer

Náš československý problém

Nevýznamných a bezvýznamných států je plné OSN. Zuří tuhý boj banánových republik o místo na slunci a přízeň mocných. Proč prohra našich favoritů v posledních slovenských volbách znamená tak těžkou ránu české politické kamarile?

8.4.2024 v 9:34 | Karma: 25,11 | Přečteno: 1046x | Diskuse| Politika

Michal Vimmer

A zase ten zlý medvěd Pu

Je to smutné. Zlý medvěd zase vyhrál pralesní volby a bude v tom houští kralovat, dokud neumře. Zvířátka jsou holt zvířátka, jiného medvěda ani neznají, ani netuší, co to ty volby vlastně jsou a když se řekne medvěd, ozvěna je Pu!

19.3.2024 v 15:21 | Karma: 26,59 | Přečteno: 1012x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Z šéfa zahraničního výboru ministrem pro vědu? TOP 09 vybírá ministra

7. května 2024  5:43

TOP 09 pokračuje v hledání ministra pro vědu, výzkum a inovace. Předsednictvo strany se má zabývat...

Vláda má jednat o pomoci ovocnářům, jimž způsobily mrazy milionové škody

7. května 2024  5:34

Vláda má v úterý jednat o pomoci ovocnářům, kterým zničily úrodu jarní mrazy. Program na řešení...

Soud rozhodne o kastracích pro změnu pohlaví, Piráti s tím v koalici neuspěli

7. května 2024

Ústavní soud oznámí, zda operace zůstane podmínkou pro úřední změnu pohlaví. Česko je jedna z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 456
  • Celková karma 29,45
  • Průměrná čtenost 1132x
autor: 96 hodin u Vokouna na statku (1998, komiks), Pleonasmus (2000, novela ), Bad Design (2008, ilustrovaný román)

 

Seznam rubrik