Válka nebo rakovina ?

3. 03. 2014 14:59:34
Můžeme si vybrat jak zemřeme? U Nás na Západě ano. Tím se lišíme od zaostalých východních a jižních národů. Smrt ve válce je vzácný pracovní úraz, riziko povolání dobrovolníka - nikoli rána osudu nevinného. Čeká nás banální smrt v posteli či na silnici.

Možnost volby je heslo moderního světa, na které všichni přísaháme. Od režimu očekáváme možnost volby mezi množstvím možností, které se nám líbí, které jsme si sami vybrali. Čím víc možností, tím líp. Když má pomětník uvést rozdíl mezi reálným socialismem 50.-80. let a potom restaurovaným kapitalismem, samozřejmě si našinec vybaví nedostatek a chabý výběr spotřebního zboží. A vojnu, všeobecnou brannou povinnost. To byla doba nesvobody. Sotva se zvedla železná opona, hojnost nastala. Státem vyucovaná služba vlasti nepřežila 20. století. A od té chvíle máme svobodu.

Můžeme skoro všechno a skoro nic nemusíme. Definitivně.

Jen si vybrat...

Opravdu? Ještě něco by to chtělo...

Příkladem neskončeného boje za svobodu je kampaň pro „dobrou (dobrovolnou) smrt“ aneb eutanazii.

A řekněme si hned, že agenda eutanazie je extrém, lákavý pro masmédia jako všechno křiklavé, podivné, obskurní, bizarní a výjimečné. Eutanazie je špička ledové hory současné špičkové medicíny. Obludný kolos pod povrchem civilizace je hrozba chronických, nevyléčitelných nemocí, se kterými se dá dlouho žít a přežívat, na které se umírá - pomalu.

Můžeme si vybrat dřív, než onemocníme ?

Můžeme, statisticky vzato. Říká se tomu prevence. Cílem je vědomě se vyhýbat známým rizikovým faktorům dřív než bude pozdě. 1. vůbec nedovolit nemoci, aby si u nás doma začla brát, co jí nepatří, 2. nepustit nemoc do pokoje, když už je v předsíni, 3.uhasit dům, když už hoří, 4. přežít na spáleništi. Viz http://www.wikiskripta.eu/index.php/Prevence

V liberálním kapitalismu máme samozřejmě také na poli vlastního zdraví mnoho možností volby, jenže - tyhle možnosti mají své meze.

Nedávno vzbudily rozruch výsledky rozsáhlé kanadské výzkumné studie, které neprokázaly přínos mamografického screeningu (preventivních rentgenových vyšetření) pro výsledky léčby rakoviny prsu.http://www.blisty.cz/art/72213.html

V širším ohledu problematiku pro a proti tzv. preventivních vyšetření popisuje renomovaný německý psycholog Gerd Gigerenzer (66), výzkumník německé akademie věd v oboru rozhodovacích procesů. Před rokem vydal knihu „Risiko“ V rozhovoru pro magazín Der Spiegel se staví proti zkratkovitým heslům o „včasném vyšetření - záruce lepšího vyléčení.“ viz http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-91568150.html Český překlad celého rozhovoru loni vyšel v Literárních novinách; není online.

Na úvodní otázku, kdy si Gigerenzer nechá preventivně vyšetřit tlusté střevo, odpovídá: nenechám. Tak, jako mnozí lékaři. Polovina všech rakovinových onemocnění je způsobena kouřením, tučným jídlem, alkoholem a CT vyšetřeními. Proti rakovině má smysl bojovat, ale jen přiměřenými prostředky.Preventivní vyšetření se přeceňují. Každý by měl dříve, než vyšetření podstoupí, zvážit plusy a minusy. Ale naprostá většina pacientů je ale vůbec nezná.

Bohužel, nelze se spolehnout ani na informace od lékařů. Gigerenzer jmenuje 3 zásadní problémy: Zaprvé: 80% lékařů jsou statističtí analfabeti. Zadruhé jsou lékaři v konfliktu zájmů, preventivní vyšetření nevyjímaje. Dotřetice: Klíčový problém je tzv. sebeobranné pojetí medicíny: Aby se lékaři jistili před možným opomenutím, ordinují pacientům nadbytečná vyšetření a zákroky. Urologické moudro stran rizika rakoviny prostaty „v případě pochybností raději řezat“ hodnotí Gigerenzer jako typický přístup paternalistické medicíny. Poslední rozhodnutí by mělo být vždycky nakonec v rukou pacienta.

Speigel nad Gigerenzerovou knihou uvažuje: Má vůbec nějaké preventivní vyšetření smysl?

Smysl snad má stěr z děložního čípku, i když ani zde není přínos jednoznačně vědecky ověřen, soudí Gigerenzer. Na základě toho, co zatím víme, CT scan v prevenci rakoviny plic víc škodí, než prospívá. Podobně smutné výsledky má prevence rakoviny prostaty. Test stolice na rakovinu tlustého střeva má výsledky srovnatelné s efektem mamografie u rakoviny prsu: z těch, kteří vyšetření podstoupili, zemře o jednoho – dva z tisíce méně než nevyšetřených, ale celková úmrtnost je stejná. Výhoda kolonoskopie je zatím nejasná, snad o něco větší.

Uvědomme si, jakou cenu platíme za nepatrný zisk: falešné poplachy, zbytečné operace a strach.

Podle Gigerenzera je pojem prevence dnes jedno velké nedorozumění. Každá druhá německá žena věří tomu, že díky včasnému vyšetření lez omezit riziko rakoviny prsu. Ale to neplatí. Preventivní vyšetření odhalí jen to, co už tam je.

Bohužel: Investice ve zdravotnictví tečou do farmakologického výzkumu a preventivních vyšetření. Přitom není pochyb, že nejúčinnějšími prostředky v boji proti rakovině jsou vzdělání a rozumné chování.

Když už se někdo rozhodne pro prevnetivní vyšetření, ať to udělá. Lidé jsou desítky let pobízeni k preventivním vyšetřením slogany „Už jste tam byli? Buďte přece rozumní!"

Ale my potřebujeme společnost, ve které mají lidé odvahu se rozhodovat sami za sebe.

Tolik z rozhovoru s německým expertem.

Ve své knize Pleonasmus http://www.divus.cz/cs/eshop/product/proza/1612/michal-vimmer.html na jednom místě ilustruji historii západní emancipace. Hříšný křesťan usiloval o nesmrtelnost skrze spásu. Reformovaný křesťan se zbavil kněžského zprostředkování spásy, postavil se knězi na roveň. Nevěřící moderní občan odmítl církev i Boha, má ambice bohočlověka. Nestojí o spásu, ale tu nesmrtelnost by si dal. K tomu ovšem potřebuje zdravotnictví. A nerovnost mezi zasvěceným, informovaným lékařem a pacientem trvá.

Jak budeme žít a jak zemřeme nezáleží jenom na nás. Jak ve válce, tak v míru.

Jen si vybrat. http://www.akupunktum.cz/

Autor: Michal Vimmer | pondělí 3.3.2014 14:59 | karma článku: 8.04 | přečteno: 641x

Další články blogera

Michal Vimmer

Elektromor

Kapitáne kam s tou lodí?, zpívala P. Filipovská za temných časů nesvobody. Co je jí do toho?, rozhořčil by se liberální demokrat 21. století. Dneska si každý může tahat do poschodí co chce ! A nejen do poschodí. V pražském metru..

4.9.2019 v 8:03 | Karma článku: 26.31 | Přečteno: 907 | Diskuse

Michal Vimmer

Fiala a drzý papoušek

Pan profesor tráví zasloužené prázdniny ve své fialové ponorce ODS2 na Príglu a přemýšlí, který volební trhák nasadí do titulků Babišovin hned 1. září, když tu začne fialový papoušek skandovat: Trrrrikolórrra ! Trrrrrikolórrra!

23.7.2019 v 7:53 | Karma článku: 29.92 | Přečteno: 1366 | Diskuse

Michal Vimmer

Hamáčkova kuchařka

Říká se, že soudruh Lenin nikdy netvrdil, že "socialistický stát může řídit každá kuchařka." To ale neznamená, že by kulturu nemohl řídit Šmarda, zahraničí Poche a dopravu Dolínek. Sociální demokrati recept na vládu mají: loterii!

16.7.2019 v 13:04 | Karma článku: 22.18 | Přečteno: 606 | Diskuse

Michal Vimmer

Až Klaus mladší zapumpuje ...

Od Můstku k Muzeu plný Mumuland, na to je krásný pohled z dronu, nad kterým srdce demokrata zaplesá. Ale co dál, občané? Ano, příchod Spasitele, VK Juniora se blíží, teď by to ještě chtělo apoštoly. Ti se Unás točí jak na orloji.

5.6.2019 v 9:36 | Karma článku: 22.58 | Přečteno: 961 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Zdeněk Pokorný

STUD

stydím se za Havla ,za Klause ,za Zemana ,stejně jako na těch 1000 poslaců i senátorů za tu dobu . Stydím se za politiky co ničí sochy i za lidi co tomu tleskají ...Ale úplně nejvíc se stydím sám před sebou ,protože já to umožnil.

15.9.2019 v 9:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 98 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kauza Babiš a právní stát

Během posledních 30 let jsme zanedbali mj. zkvalitnění zákonů pro účinnější eliminaci možného konfliktu zájmů na nejrůznějších úrovních; týká se to členů vlády, úředníků, ředitelů nemocnic aj.

14.9.2019 v 10:54 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 621 | Diskuse

Jan Dvořák

Babišova hvězda padnout musí!

Poté, co bezmála před dvěma tisíci a dvaceti lety zvěstovala Betlémská hvězda, že na svět přišel Spasitel, vydali se tři východní mudrci, podle některých snad i králové, na cestu, aby si Ježíška patřičně naklonili.

14.9.2019 v 9:55 | Karma článku: 23.66 | Přečteno: 700 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Akce Koněv. Osvobodí vlastenci radnici Prahy 6 od nacistů?

Čas se posunul.Radnice Prahy 6 nedala na "moudrou radu" proruského kolaboranta prezidenta Zemana, tak jak ji doporučoval ruský ministr kultury. Socha maršále bude odsunuta. Hysterie, lži a výhrůžky z ruské strany nabírají na síle.

14.9.2019 v 6:49 | Karma článku: 40.68 | Přečteno: 4220 | Diskuse

Jaroslav Haluza

Volil pan Fiala v prezidentských volbách Zemana?

Dovolím si tvrdit, že ano. Pravděpodobně do volební urny lístek s jeho jménem nehodil, ale z mého pohledu jich tam hodil tisíce a přitom stačilo docela málo a nemohl by se vymlouvat na kobliháře a chtít vracet volbu do sněmovny.

14.9.2019 v 0:31 | Karma článku: 15.99 | Přečteno: 648 | Diskuse
Počet článků 302 Celková karma 26.14 Průměrná čtenost 1244
autor: psychiatr: vyznavač tradiční čínské medicíny www.akupunktum.cz spisovatel: komiks 96 hodin u Vokouna na statku (1998), euronovela Pleonasmus (2000), ilustrovaný globální román Bad Design (2008)

Najdete na iDNES.cz