Srdíčko, jatýrka, ledvinky, slezinka, pličky ... mozeček?

18. 10. 2013 10:45:03
Zdravotnictví je v kapitalismu tržní komodita, pacient je zboží i zákazník a se se svou nemocí vydává na trh. Co může nemocný jako trhovec či kupující na trhu zdraví nabídnout a získat?

1. PROBLÉM PSYCHOSOMATIKY : NEMOCNÉ TĚLO NEBO DUŠE ?

Moderní, civilizovaní lidé jsou naučení svěřovat své tělesné obtíže (poruchy funkce vnitřních orgánů) odborníkům na vnitřní lékařství. Na duševní problémy (úzkosti, výkyvy nálad, nutkání, závislosti, nespavost, zmatenost) je tu psycholog nebo dokonce „odborník na mozek“ : psychiatr.

Jakoby pod jedním rodným čislem žila pohromadě duše s tělem, ale každý po svém.

Z vlastní zkušenosti víme, že to není jednoduché soužití. Zatímco srdce, plíce, játra, slezinu, ledviny, žaludek, střeva, atd. si můžeme prohlížet na rentegenu, pod ultrazvukem nebo na operačním sále, duši nikdy nikdo neviděl.

Přesto, že si na psychiku nemůžeme sáhnout, dokáže duše bolet.

Od duše (ducha, psychiky, mysli atd.) očekáváme nekomplikované řízení tělesného provozu. Dokud mechanismus funguje, umíme si svého těla nevšímat a nestarat se, varovné signály ignorujeme.

Jaké překvapení, když najednou tělo přestane poslouchat. Ono si začne si dělat co chce a přijde úzkost.

Projevy neposlušného těla jsou velmi pestré :

někdo má sklony červenat, někomu se dělají červené skvrny ve výstřihu, někdo bledne

někdo se potí v podpaží, někomu vlhnou dlaně

někdo se třese, někdo tuhne

kdekdo má sucho v ústech a knedlík v krku

někdo vidí rozmazaně, někdo slzí a někdo má oči suché

někdo dostává průjem, někdo zácpu

někdo musí hned čůrat, sotva vyjde z toalety

někdo nemůže popadnout dech

někomu utíká srdce

někoho polévá horko, někým třese zimnice

někomu stoupá tlak, někomu je na omdlení

někdo by pořád jedl, někdo by zvracel

někoho bolí hlava, někoho klouby, někoho břicho

někdo si musí lehnout a spát, někdo nemůže usnout, ať dělá co dělá a trpí nespavostí

některá žena více krvácí, některá vůbec

někoho přejde všechna chuť na sex, někoho nic jiného neuklidní

atd.

Když je problémů příliš mnoho, trvají dlouho a člověk sám na ně prostě nestačí, stává se, že jde z nemoci do nemoci ... a od lékaře k lékaři.

2. PROBLÉM SPECIALIZACE: KOLIK LÉKAŘŮ POTŘEBUJE JEDEN NEMOCNÝ ?

Moderní medicína kráčí vpřed cestou specializace.

Vnitřní nemoci léčí specialisté podle příznaků poruchy konkrétního orgánového systému ve specializovaných ambulancích a nemocničních odděleních. Tzv. praktický lékař prakticky funguje jako dispečér / logistik, který distribuuje pacienty na patřičná místa.

Takže :

A jako akné tak patří na kožní (dermatologii), alergie na alergologii, asthma na plicní (pneumologii), brnění na neurologii ... atd. atp. Až se zvoněním v uších dojdeme na ušní (ORL, otorhinolaryngologii) a ve finále (Ž) jako žaludeční vředy si neseme na gastroenterologii. Logicky čím víc pacient vykazuje různých příznaků, tím víc obejde specializovaných lékařů, tím víc obdrží poukazů na další vyšetření, tím víc receptů odnese do lékárny a tím víc dostane na doma tablet, pilulek a příbalových letáků varujících před vedlejšími účinky.

Přes veškerou snahu kvalifikovaných odborníků se může stát, že bolestí, stesků a obtíží neubývá, stav se nelepší a přitom z rentegnu, ultrazvuku, magnetické rezonance atd., z ani rozboru krve nelze vyčíst jednoznačnou odpověď proč. Neviditelná porucha, která nemá zřetelný anatomický podklad dostane označení „funkční“a stále nespokojený pacient dostane doporučení k odborníkovi, u kterého ještě nebyl – k psychiatrovi.

A co udělá psychiatr, když všechna možná laboratorní vyšetření už proběhla a všechny zobrazovací metody již byly provedeny? Předepíše prášky. Protože také moderní psychiatr je specialista ve svém oboru.

Psychiatr dělá to, co se naučil, co umí a snaží se léčit to, čemu rozumí.

Souvislost mezi tak rozličnými problémy jako je třeba nespavost, chuť na hořké, pálení dlaní a plosek nohou, ekzém pod nosem, trvalý pocit chladu, výtok rodidel a třeba hemeroidy moderní medicína nedokáže vysvětlit, ani léčit. Na rozdíl od tradiční čínské medicíny.

Tradiční čínská medicína totiž popisuje a léčí poruchy funkce orgánů v souvislostech pro západního člověka překvapivých. Zatímco čínská zkušenost je za tisíce let ověřena na stamilionech nemocných, jisté odvětví moderní západní medicíny (tzv. celostní, holistická, psychosomatická medicína) opatrně znovuobjevuje „celého člověka“ až v posledních pár desetiletích.

Tradiční čínská medicína nikdy neoddělovala nemoci duše a těla, „internu“ a „psychiatrii.“

Jednota duše a těla je v tradičním čínském pojetí samozřejmý fakt.

3. TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA: KONCEPT ZDRAVÍ A NEMOCI

Teorie tradiční čínské medicíny (TCM) pracuje se svéráznými termíny, které zní modernímu lékaři i laikovi naivně a primitivně, ale z bližšího pohledu jsou docela výstižné a logické.

Kořeny TCM vycházejí z čínského světonázoru založeného na kosmické rovnováze dvou principů, čili jednotě protikladů ženského pólu jing a mužského jang. Lidské tělo čínská teorie nerozebírá na anatomické jednotky, nýbrž definuje konkrétní i symbolickou funkci plných (cang, jinových) a dutých (fu, jangových) orgánů.

Mezi orgány rozdělenými do kategorie podle 5 základních prvků (srdce = oheň, slezina = země, plíce = kov, ledviny = voda, játra = dřevo) koluje životní síla čchi po anatomicky nedefinovatelných, ale činných spojnicích - tzv. meridiánech, akupunkturních drahách.

Každému z pěti základních orgánů analogicky přísluší typická barva, chuť, pach, smyslový orgán, jeden z pěti prstů ruky a nohy, podřízená tkáň a také duševní kvalita. Srdce ovládá radost, plíce smutek, játra zlost, slezina zadumanost, ledviny strach. Na první pohled je zřejmé, že pokud ladění člověka ovládne jeden orgán, který se vymknul ze souhry s ostatními, nastane v duši nepohoda. Duševní harmonie vzniká a ustaluje se právě mezi pěti mezními stavy. Provázanost specifických zdravotních obtíží a duševního stavu je v pojetí TCM zcela zřejmá.

Koncept nemoci znamená v TCM vždy projev nerovnováhy.

Nemoc je obrazem poměru nadbytku a nedostatku, zástavy toku proudu energie, narušeného koloběhu životní síly mezi člověkem a světem, nepoměru vrozené životní podstaty (esence) a živin doplňovaných potravou. Životní síla je podle TCM oslabována větrem, chladem či horkostí a hlenem.

Obnovy životní harmonie lze z hlediska TCM dosáhnout různými způsoby.

  1. Nejlépe je nemocem předcházet a udržovat zdraví životosprávou, vhodnou stravou a cvičením.

  1. Narušený oběh životní síly lze napravit akupunkturou.

  1. Nedostatek životní esence je třeba doplňovat přírodními léčivy.

kontakt: 5prvku@gmail.com

Autor: Michal Vimmer | pátek 18.10.2013 10:45 | karma článku: 14.18 | přečteno: 675x

Další články blogera

Michal Vimmer

Elektromor

Kapitáne kam s tou lodí?, zpívala P. Filipovská za temných časů nesvobody. Co je jí do toho?, rozhořčil by se liberální demokrat 21. století. Dneska si každý může tahat do poschodí co chce ! A nejen do poschodí. V pražském metru..

4.9.2019 v 8:03 | Karma článku: 26.31 | Přečteno: 907 | Diskuse

Michal Vimmer

Fiala a drzý papoušek

Pan profesor tráví zasloužené prázdniny ve své fialové ponorce ODS2 na Príglu a přemýšlí, který volební trhák nasadí do titulků Babišovin hned 1. září, když tu začne fialový papoušek skandovat: Trrrrikolórrra ! Trrrrrikolórrra!

23.7.2019 v 7:53 | Karma článku: 29.92 | Přečteno: 1366 | Diskuse

Michal Vimmer

Hamáčkova kuchařka

Říká se, že soudruh Lenin nikdy netvrdil, že "socialistický stát může řídit každá kuchařka." To ale neznamená, že by kulturu nemohl řídit Šmarda, zahraničí Poche a dopravu Dolínek. Sociální demokrati recept na vládu mají: loterii!

16.7.2019 v 13:04 | Karma článku: 22.18 | Přečteno: 606 | Diskuse

Michal Vimmer

Až Klaus mladší zapumpuje ...

Od Můstku k Muzeu plný Mumuland, na to je krásný pohled z dronu, nad kterým srdce demokrata zaplesá. Ale co dál, občané? Ano, příchod Spasitele, VK Juniora se blíží, teď by to ještě chtělo apoštoly. Ti se Unás točí jak na orloji.

5.6.2019 v 9:36 | Karma článku: 22.58 | Přečteno: 961 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

USA a západní Evropa měla Srpen 68 - víte, kde ... !

Ano, přesně tam! Kreml si byl tehdy jist, že západ zasáhne jen formálně. Aby se neřeklo. V tomto duchu jsem se už vyjádřila ve svém předchozím blogu na téma Ruska a dnes jen krátce dodám:

15.9.2019 v 9:25 | Karma článku: 8.05 | Přečteno: 135 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

V čem je řecký národ lepší, nežli český

Samozřejmě, že se do tohoto tématu pustím, protože je to jednak fajn vědět, v čem jsou Řekové lepší, za druhé počítám s tím, že mě opět bude mnoho lidí vyhazovat do Řecka, kde bych opravdu nejraději žila po celý rok. Ale nemohu.

15.9.2019 v 8:57 | Karma článku: 13.55 | Přečteno: 219 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - pravda a lež v našem veřejném prostoru...

Velice rád čtu stesky, v jaké žijeme postfaktické době, v níž se pravda a lež stále víc zaměňují, od těch, kteří sami k tomuto stavu hojně přispívají.

15.9.2019 v 8:35 | Karma článku: 7.96 | Přečteno: 101 | Diskuse

Kamila Branna

I doktor se musí zeptat, jak vás to bolí

V hodně jazycích máme název pro lidi, co přišly o rodiče nebo manžela. Proč ne pro ty, co ztratili dítě, sourozence, kamaráda ze školních let, nebo jejichž partner odešel jinam než na věčnost?

15.9.2019 v 8:29 | Karma článku: 6.45 | Přečteno: 114 | Diskuse

Michal Pohanka

Kde se v září nejlíp seznámí nezadaný muž aneb Držte se lopaty, žrádla, půllitru a porna

„Musíš jít na břišní tance," naordinovala mi milá kolegyně Zdeňka. „Chodí tam samý ženský, tam se snadno seznámíš i ty. Budeš mezi nimi stejná rarita, jako když ženská chodí do Tipsportu nebo provádí výkopové práce."

15.9.2019 v 4:47 | Karma článku: 21.91 | Přečteno: 928 | Diskuse
Počet článků 302 Celková karma 26.14 Průměrná čtenost 1244
autor: psychiatr: vyznavač tradiční čínské medicíny www.akupunktum.cz spisovatel: komiks 96 hodin u Vokouna na statku (1998), euronovela Pleonasmus (2000), ilustrovaný globální román Bad Design (2008)

Najdete na iDNES.cz