Dobrá zpráva? Ropa jen tak nedojde

10. 02. 2012 13:30:00
Všichni víme, že cena nafty a benzínu spolehlivě jen roste a producenti krčí rameny – jinak to nebude , jinak to neumíme. Proč? Protože ropa dochází a už brzo nebude!, učily nás ropné koncerny a zelení. Ale bude. Je nám líto, vážení stoupenci víry v Ropný zlom: Ropy je mnohem víc, než jsme si mysleli. Čtěte dál.

Globálně - ekonomický server Bloomberg se 6. února 2012 s teorií Peak Oil (Ropného zlomu) rozloučil: http://www.bloomberg.com/news/2012-02-06/peak-oil-scare-fades-as-shale-deepwater-wells-gush-crude.html : Článek začíná vzpomínkou zaměstnance Daniela Lacalle španělské ropné společnosti REPSOL, jak se mu přátelé před 20 lety pošklebovali, když do branže nastupoval: Vzpamatuj se! Co tam budeš dělat? Copak nevíš, že ropa do 20 lety dojde?

Uplynulo 20 let, přešly 4 energetické krize a americký Geologický průzkum http://topics.bloomberg.com/u.s.-geological-survey/ slibuje, že pod zemí leží přes 2 biliony barelů nedotčené ropy, což by mělo stačit na příštích 70 let při současné úrovni spotřeby. Díky pokročilé technologii dnes tryská ropa z hloubek a geologických podmínek dříve nemyslitelných. Biliony barelů byly odhaleny během posledních 5 let na nových nalezištích od severních končin kanadské Alberty, v horách a údolích Patagonie i v oblasti africké Velké příkopové propadliny.

Pochybovat o lidském důvtipu se nevyplácí, komentuje Daniel Lacalle. Odhalené zásoby jsou tak obrovské, že je nevyčerpáme za našeho života, života našich dětí ani jejich vnuků.

Obavy z nedostatku ropy a tzv. energetická bezpečnost se staly předním tématem politických debat v Americe po útocích 11. září a dobytí Iráku. Byl to texaský investiční bankéř Matt Simmons http://en.wikipedia.org/wiki/Matthew_Simmons , komu se podařilo mezi obchodníky, politiky a médii roztočit spirálu děsu z nezvratného propadu těžby ropy. Goldman Sachs v té době hrozil skokovými cenami $200 za barel http://blisty.cz/art/40808.html Diskuze o Ropném zlomu udávaly tón na environmentalistických konferencích, vědeckých kongresech o přírodních zdrojích a bezpečnostních konferencích po většinu prvního desetiletí 21. století. A je tomu tak dosud – navzdory novým převratným objevům .

Co se změnilo?

Brazilská státní společnost Petrobras navrtala obrovské zásoby ropy skryté hluboko v podmořských horách, podobně si vedou Chevron a Shell v Mexickém zálivu, stovky mil od pobřeží a hloub než si dříve kdo dokázal představit. Kosmos Energy Ltd. si dala dohromady, že v podobných geologických podmínkách lze na druhé straně Atlantiku u pobřeží Afriky očekávat stejné výsledky jakých dosáhli Brazilci. A objev texaského olejáře George Mitchella, který zdokonalil 40 let starou techniku hydraulického štepení a spustil revoluci v těžbě amerických ropných zásob.

Otcem teorie Ropného zlomu se stal v roce 1956 M. King Hubbert, goelog od Shell, který dospěl k závěru, že veškerá ropná produkce v USA dosáhne maxima v roce 1970 a dál už bude jenom klesat. Hubbertova předpověď se naplnila, i když ne právě na základě jeho východisek. Teorie Peak Oil tak získala značné renomé, zvláště mezi environmentalisty, kterým zapadá do apokalyptické představy tenčících se zásob neobnovitelných zdrojů .

Hubbertovy myšlenky získaly na váze, když se ceny ropy během let 2000 - 2007 ztrojnásobily - tak se producenti vyrovnávali s rostoucí poptávkou v Číně a Indii. Oprášené Hubbertovy myšlenky pronikly z historie do okruhu obecného povědomí a slovo “peak” se stalo módním pojmem užívaným při hovoru o strategických zdrojích čehokoli.

Hubbertův nejzanícenější apoštol, bankéř Simmons, vytěžil z tématu v roce 2005 knihu "Soumrak nad pouští: Nastávající saudský ropný šok a světová ekonomika." Klíčovým argumentem Simmonsovy knihy je fakt, že S. Arábie, největší světový vývozce ropy tají skutečný rozsah zásob a svoji produkční kapacitu. Pokud by se se saúdskou ropou nedalo počítat, utrpěla by světové ekonomika nepředstavitelný otřes.

Simmonsův apel slavil triumf během tažení ceny ropy vzhůru v roce 2007, které vyvrcholilo na $147.27 za barel v červenci 2008.Když se investoři, politici a analytici marně pokoušeli najít odpověď proč je ropa tak drahá, nabízel se k uvěření Ropný zlom. Vážně s ní tehdy operoval americký FED i Mezinárodní energetická agentura.

Že za explozi cen ropy rozhodně nemůže její úbytek, argumentoval v rozhovoru zveřejněném 17. září 2008 na serveru The Register Richard Pike, předseda britské Královské chemické společnosti (článek se jmenuje „Ropný zlom se odkládá: Co vám ropné společnosti neřeknou"). Cituji: Do debaty o „konci ropy“ se pouštějí lidé, kteří nerozumějí matematice, o teorii počtu pravděpodobnosti mají mizivé povědomí - o geologii ani nemluvě - a těžaři jsou ti poslední, kdo má zájem na tom vynášet na světlo skutečný stav věcí.

A vypukla v plné síle americká hypotéční, posléze tzv. finační krize http://blisty.cz/art/43055.html a cena ropy řítila.http://www.blisty.cz/art/43140.html Bylo evidentní, že cenu vyhnali do nebes spekulanti, jak upozorňoval F. W. Engdahl nejpozději v květnu 2008 http://blisty.cz/art/40809.html

Co dodat? Díky technologickému rozvoji posledních let je hrozivý nedostatek ropy jako suroviny zažehnán. Ropné společnosti a státy vyvážející ropu mají pochopitelný zájem na tom, aby se její cena držela co nejvýše. Teorie Peak oil, tedy fyzického, resp. technologického nedostaku suroviny již jako argument neobstojí. Na řadě jsou tedy prostředky umělé manipulace cenou ropy: uhlíková daň, konflikt s Iránem, nepokoje v deltě Nigeru apod. Projekt uhlíkové daně je svázán s teorií globálního oteplování. Zrovna v těchto dnech se argumenty pro její zavedení budou sbírat obtížně. Ani ty himalájské ledovce už netají tak, jak jsme si ještě nedávno mysleli. http://www.theregister.co.uk/2012/02/09/grace_data_himalayas_not_melting/

Počkejme s tou uhlíkovou daní, pane Kalousek, aspoň až přestane mrznout ... http://www.envigroup.cz/www/aktuality/aktualita-389.html

Autor: Michal Vimmer | pátek 10.2.2012 13:30 | karma článku: 37.23 | přečteno: 5230x

Další články blogera

Michal Vimmer

Elektromor

Kapitáne kam s tou lodí?, zpívala P. Filipovská za temných časů nesvobody. Co je jí do toho?, rozhořčil by se liberální demokrat 21. století. Dneska si každý může tahat do poschodí co chce ! A nejen do poschodí. V pražském metru..

4.9.2019 v 8:03 | Karma článku: 26.31 | Přečteno: 907 | Diskuse

Michal Vimmer

Fiala a drzý papoušek

Pan profesor tráví zasloužené prázdniny ve své fialové ponorce ODS2 na Príglu a přemýšlí, který volební trhák nasadí do titulků Babišovin hned 1. září, když tu začne fialový papoušek skandovat: Trrrrikolórrra ! Trrrrrikolórrra!

23.7.2019 v 7:53 | Karma článku: 29.92 | Přečteno: 1366 | Diskuse

Michal Vimmer

Hamáčkova kuchařka

Říká se, že soudruh Lenin nikdy netvrdil, že "socialistický stát může řídit každá kuchařka." To ale neznamená, že by kulturu nemohl řídit Šmarda, zahraničí Poche a dopravu Dolínek. Sociální demokrati recept na vládu mají: loterii!

16.7.2019 v 13:04 | Karma článku: 22.18 | Přečteno: 606 | Diskuse

Michal Vimmer

Až Klaus mladší zapumpuje ...

Od Můstku k Muzeu plný Mumuland, na to je krásný pohled z dronu, nad kterým srdce demokrata zaplesá. Ale co dál, občané? Ano, příchod Spasitele, VK Juniora se blíží, teď by to ještě chtělo apoštoly. Ti se Unás točí jak na orloji.

5.6.2019 v 9:36 | Karma článku: 22.58 | Přečteno: 961 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Zdeněk Pokorný

STUD

stydím se za Havla ,za Klause ,za Zemana ,stejně jako na těch 1000 poslaců i senátorů za tu dobu . Stydím se za politiky co ničí sochy i za lidi co tomu tleskají ...Ale úplně nejvíc se stydím sám před sebou ,protože já to umožnil.

15.9.2019 v 9:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 98 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kauza Babiš a právní stát

Během posledních 30 let jsme zanedbali mj. zkvalitnění zákonů pro účinnější eliminaci možného konfliktu zájmů na nejrůznějších úrovních; týká se to členů vlády, úředníků, ředitelů nemocnic aj.

14.9.2019 v 10:54 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 621 | Diskuse

Jan Dvořák

Babišova hvězda padnout musí!

Poté, co bezmála před dvěma tisíci a dvaceti lety zvěstovala Betlémská hvězda, že na svět přišel Spasitel, vydali se tři východní mudrci, podle některých snad i králové, na cestu, aby si Ježíška patřičně naklonili.

14.9.2019 v 9:55 | Karma článku: 23.66 | Přečteno: 700 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Akce Koněv. Osvobodí vlastenci radnici Prahy 6 od nacistů?

Čas se posunul.Radnice Prahy 6 nedala na "moudrou radu" proruského kolaboranta prezidenta Zemana, tak jak ji doporučoval ruský ministr kultury. Socha maršále bude odsunuta. Hysterie, lži a výhrůžky z ruské strany nabírají na síle.

14.9.2019 v 6:49 | Karma článku: 40.68 | Přečteno: 4220 | Diskuse

Jaroslav Haluza

Volil pan Fiala v prezidentských volbách Zemana?

Dovolím si tvrdit, že ano. Pravděpodobně do volební urny lístek s jeho jménem nehodil, ale z mého pohledu jich tam hodil tisíce a přitom stačilo docela málo a nemohl by se vymlouvat na kobliháře a chtít vracet volbu do sněmovny.

14.9.2019 v 0:31 | Karma článku: 15.99 | Přečteno: 648 | Diskuse
Počet článků 302 Celková karma 26.14 Průměrná čtenost 1244
autor: psychiatr: vyznavač tradiční čínské medicíny www.akupunktum.cz spisovatel: komiks 96 hodin u Vokouna na statku (1998), euronovela Pleonasmus (2000), ilustrovaný globální román Bad Design (2008)

Najdete na iDNES.cz