Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zase jeden nepoužitelný prezident

30. 03. 2017 8:35:38
Stačí, aby na Hradě konečně zasedl slušný člověk (jako V. Havel) a bude všechno vpořádku. Tenhle myšlenkový bumerang se vrací spolehlivě jako Ivanovy klacky z Mrazíka, protože mediální kazatelna jinak neumí a Zeman je prostě fuj.

Slušnost nejsou žádné čáry, dá se naučit, ne nadarmo měl zmíněný V. Havel na Hradě pana Špačka, který o etiketě vydal celý regál knih, takže o slušnosti hradního pána z let 1989-2003 nemůže být nejmenších pochyb.

Provozovat reálnou politiku je ale něco úplně jiného než "slušná práce." Politici jsou lidé jiného druhu než všichni ostatní obyčejní lidé, tak asi proto politiku nemůže dělat každý.

Lhát, krást, podvádět, zrazovat, posílat lidi na smrt a vůbec dělat spoustu nehezkých věcí, a být při tom milován národem a následován demokratickou většinou lidu - to se musí umět. Na to musí člověk nějak vypadat, mít přehled, zkušenosti, znát lidi, mít náturu, dobré trávení, tlupu oddaných a taky dost peněz a ještě řadu drobností, které prostě každý doma nenajde. http://vimmer.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=566082

Teď se nám tedy nabízí pan prezident Drahoš.

Nestojí příliš za řeč. Ostatně, na téma "slušných pánů" v české politice jsme napsal před 7 lety tohle :

ŠPIDLA, NEČAS, HEGER:

Nebezpečně slušní, nebo slabí?

8. 11. 2010

Čeští politici nemají u tvůrců domácího veřejného mínění dobrou pověst, ale nějaká výjimka se vždycky najde. Za každé vlády se na vlnách českých vysílačů kolébal nějaký "slušný člověk", médii hýčkaný dobrák, který jaksi nezapadá do rámu české politické krajinky. Po zkušenostech s těmi "nejslušnějšími", co jsme dosud měli, ať už to byl prezident Havel, petent Battěk, předseda Lux, ministr Dostál, strážce pokladu "Eda" Janota, trojice premiérů Špidla, Fišer a nyní Nečas, kdykoli zase slyším, "to je slušný člověk", dodávám: pozor na něj!

Řada jmenovaných "slušných lidí" už veřejnou politiku opustila a o mrtvých jen dobře. Kdopak slušný kultivuje dnes českou politiku ?

Z Bruselu se vrátil českými liberály nejmilovanější, pověstně slušnýsociální demokrat Špidla. "slušný člověk" Nečas se po letech práce v pozadí dočkal vedení strany a státu.

A do třetice - ve vládě sedí docent Heger, o kterém se všichni notoricky "neslušní" (Rath, Julínek, Kalousek, Šnajdr, Kubek a spol.) zatím shodli, že je to zkušený, vzdělaný a slušný člověk, se kterým se dá jednat.

Možná právě v tom tkví český mělce zakopaný kámen úrazu s našimi slušnými politiky: kdo tyto pány vynáší mezi ctihodné a komu a k čemu že je ta jejich mimořádná slušnost dobrá.

Špidla (ČSSD) před tím, než ho strana uklidila do Bruselu, vynikal nade všemi kolegy těžkopádným, vágním, nesouvislým projevem a prázdným, prkenným, emocí prostým výrazem. Oč obtížnější bylo běžnému našinci pochopit, co se prvnímu mezi sociálními demokraty honí hlavou a oč mu v politice vlastně jde, o to sveřepěji česká média vytrubovala, že Špidla je vzácný vizionář a hlavně slušný člověk -- vykupitel sociální demokracie po ostudně vulgárním Zemanovi. Který, pravda, Špidlu straně a národu odkázal.

Z Bruselu se vrátil eurokrat Špidla sice s pohyblivějším jazykem, jeho věty už na sebe většinou navazují, snaží se tu a tam projevit zaujetí pro věc i nějaké city, ale je jiná doba.

Bez stranického a mediálního tlaku se už pro slušného člověka Špidlu nenašlo místo ani v Senátu. (Stínový ministr Urban sice také stěží zvládne dát dohromady souvislou větu, ale podporu strany má.) Ale zpět k slušným lidem v politice:

Nečas (ODS) vstoupil do Strakovky s aktovkou plnou papírové naděje: Věrný idealista s bezelstným chlapeckým úsměvem očistí zkorumpovanou stranu a skrze upřímnou fiskální askezi vyvede zemi z krize. Že Nečas před lety, coby kandidát na ministra obrany, stihnul silácký výrok "buď se ... (na obraně) ... udělám, nebo oddělám ...", aby přes noc kapituloval, se nesluší připomínat. Lidé, ani Nečas, se ale ze pár let zásadně nezmění. Po 4 měsících vlády je zřejmé, že zemi de facto řídí Kalousek (aktuální paralela Sobotka / Babiš: 2017). ... Který se, mimochodem, na té obraně tehdy opravdu "udělal." Nečasovi zato zůstaly sklony slušného chlapce k siláckým gestům. Na pohřbu Milana Paumera se po 60 letech vyznal z obdivu k bezohlednému boji bří Mašínů, svůj pohled na lidská práva demonstroval nominací MUDr. Jocha, v parlamentě operuje zkráceným řízením a odborům neustoupí "za žádnou cenu."

TOP ministr docent Heger převzal nevděčný rezort, v němž se po Listopadu vystřídalo nejvíce ministrů, 20 let se volá po systémové reformě, ale učinit zásadní a nezvratnou proměnu českého zdravotnictví nebylo v silách nikoho z jeho předchůdců.

Docent Heger se díla nebojí a chce být ministrem - reformátorem. Významným vkladem do hry má být jeho renomé slušného člověka. Jak se ta nová slušnost z Palackého náměstí pozná?

Slušný docent Heger v roli ministra se všemi souhlasí. Vzpurní lékaři, kterým došla trpělivost a žádají lidské zacházení a důstojné pracovní podmínky jsou příjemně překvapeni, že ministr je chápe a souhlasí s nimi. Ministr souhlasí i s mladými lékaři, kteří se bouří proti zvrácenému a nesmyslnému modelu profesní specializace. Ministr ještě v září souhlasil s nemorálností alespoň některých "regulačních" poplatků. Jenže jeho návrh na jejich zrušení byl jeho stranou a koalicí zamítnut. A ministr neklade odpor. Souhlasí. Vláda rozhoduje o seškrtání výdajů namísto jejich navýšení -- ministr souhlasí.

Na 2. shromáždění občanského sdružení rebelujících Mladých lékařů 6.11. ministr opět dal zapravdu všem rozhořčeným kritikům současného systému vzdělávání a odměňování zdravotníků. Jenže vláda rozhodla, že peněz do zdravotnictví více nedá a prosadit opak není v jeho moci. Pokud k Novému roku 2011 opravdu 4000 lékařů podá výpověď a z českých odejde, chápe je. Tázán, co v takové situaci hodlá dělat, slušnýministr Heger odpovídá, že další postup, tedy zajištění zdravotní péče "je na managementu nemocnic." Z hlediska ministra tato situace "nemá řešení", protože on peníze navíc nemá a nedostane. "Buď budou prostředky na nové technologie, vybavení a kvalitní materiál, nebo na platy. "

Nehledě na fakt, že výnos zdravotního pojištění je t.č. v přebytku přes 10 mld. korun, že přes 10 mld. korun se ročně promrhá za předražené léky vinou nefunkčního státního dohledu, nemluvě o nezměrné korupci při zakázkách na zdravotnický materiál všeho druhu. Přitom na uspokojení finančních požadavků lékařů by stačily 3 mld. korun ročně.

Cena 3 km české dálnice.

Když se ministra přítomná lékařka zeptala, co by jí poradil v situaci, kdy se během její mateřské dovolené změnil vzdělávací systém takovým způsobem, že je znevážena její dosavadní praxe v okresní nemocnici a měla by si podle nových pořádků praxi doplnit na fakultní klinice a ještě za to zaplatit, rozčilený ministr jí odpověděl: "Jestli opravdu odejdou všichni ti, co hrozí odejít, ještě rádi vás tam (na té klinice) zaměstnají."

Slušné, lidské vystupování a chování není problém české politiky, ale české společnosti. Jestliže slušnýčlověk budí údiv, obdiv či lítost, je to známka patologických poměrů. Slušnost je totiž v kulturní, světe div se, civilizované společnosti normou.

U Nás, jak vidno, se za slušností skrývá obvykle něco úplně jiného. Řekněme třeba slabost -- slabost vůle, intelektu, zásad, cti, vzdělání. S našimi slušnými - slabými politiky se dá jednat, ale také orat, vláčet a vůbec - jak libo. Neslušní mají volné pole.

Autor: Michal Vimmer | čtvrtek 30.3.2017 8:35 | karma článku: 35.94 | přečteno: 2772x

Další články blogera

Michal Vimmer

Dr. Ahoš to má skoro jisté

Archeologická strana (ODA) při vykopávkách objevila dalšího kandiáta, pana Kulhánka. Je to další z řady prezidentů z donucení: politika ho nebaví, nezajímá, ale co má dělat, když je země v ohorožení ? Bude sbírat hlasy pro Drahoše

30.6.2017 v 10:40 | Karma článku: 17.20 | Přečteno: 1085 | Diskuse

Michal Vimmer

To neznáte Sobotku

"Proč se Slávku rozvádíš, zrovna teď, před volbami ? Koho postavíme proti Zemanovi ? Štěcha ? A co budeme dělat s hotovejma bilbordama, když odstoupíš z vedení, Slávku?" Sociální demokrati mají dnes řešit řadu vážných otázek.

14.6.2017 v 8:54 | Karma článku: 31.51 | Přečteno: 1738 | Diskuse

Michal Vimmer

Kájínek zpátky ve hře

Pochybnosti o Kájínkově vině jsou přes 20 let. Publikum si zvyklo na legendu, že Kájínek asi sedí špatně, ale aspoň je na co nadávat. Takže když má být omilostněn, největší problém je, že si na něm Zeman honí body. A Spravedlnost?

12.5.2017 v 8:08 | Karma článku: 9.12 | Přečteno: 613 | Diskuse

Michal Vimmer

Kdo se bojí, nesmí do Číny

Po včerejší Velké slušníčkové revoluci a slavném svržení Bureše je tu zajímavá politologická hádanka : Kam se poděje 33% hlasů ANOnymů ? Pokorně se vrátí k Bohoušovi, Kaldovi, Fialovi a Bělo-Gazdíkovi ? Posbírá je Robejšek?

11.5.2017 v 8:00 | Karma článku: 15.20 | Přečteno: 602 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Mrázek

Kam teď půjde Saakašvili? Hlavně ne k nám!

Cirkus Ukrajina aneb Neslavný konec kdysi slavného politika – tak by se dalo ve stručnosti označit dnešní zbavení Saakašviliho ukrajinského občanství. Sebral mu ho ještě nedávno jeho nejlepší kamarád prezident Petr Porošenko.

26.7.2017 v 19:09 | Karma článku: 22.33 | Přečteno: 466 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč budu volit lidovce

Nějaký dobrák tady psal, že se lidovci možná ani nedostanou do sněmovny. Může být, ale stejně je budu volit

26.7.2017 v 18:42 | Karma článku: 9.47 | Přečteno: 376 | Diskuse

Petr Máj

Odkud se v západní Evropě bere tak výrazná indoktrinace mládeže

Být mladým nemusí být (pro všechny stejně) jednoduché. V každém případě je ale mládí tou nejúžasnější částí našeho života. Mladí lidé jsou (většinou) zdraví, (většinou) bez závazků a co je nejhlavnější - mají všechno před sebou.

26.7.2017 v 17:28 | Karma článku: 32.74 | Přečteno: 835 | Diskuse

Jan Dvořák

Zákon pro potírání "nepolského chování " je na spadnutí

(Ověřujeme) Předseda strany PiS Kaczynski dal premiérce a poslancům příkaz, aby v nejbližším možném termínu v Sejmu projednali novou legislativní normu. Zákon o nepolském chování.

26.7.2017 v 15:58 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 493 | Diskuse

Aleš Michal

Strasti českých národovců

Hlavní trumfy úspěchu české krajně pravicové scény drží SPD Tomia Okamury. Národovci i další strany stojí stranou a nic nenasvědčuje tomu, že by se to do podzimních parlamentních voleb změnilo.

26.7.2017 v 15:12 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 1510 | Diskuse
Počet článků 260 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1240
autor: psychiatr: vyznavač tradiční čínské medicíny www.akupunktum.cz spisovatel: komiks 96 hodin u Vokouna na statku (1998), euronovela Pleonasmus (2000), ilustrovaný globální román Bad Design (2008)


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.