Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smrt na výběr ?

Od zaostalých národů s lišíme svobodnou volbou způsobu smrti. Jaký by to také byl demokratický, liberální kapitalismus, kdyby nám tato možnost byla upřena ? V mezích zákona, samozřejmě.

Možnost volby je heslo moderního světa, na které všichni přísaháme. Od režimu očekáváme možnost volby mezi množstvím možností, které se nám líbí, které jsme si sami vybrali. Čím víc možností, tím líp. Když má pamětník uvést rozdíl mezi reálným socialismem 50.-80. let a potom restaurovaným kapitalismem, samozřejmě si našinec vybaví nedostatek a chabý výběr spotřebního zboží. A vojnu, všeobecnou brannou povinnost. To byla doba nesvobody. Sotva se zvedla železná opona, nastala hojnost. Ani státem vyucovaná služba vlasti nepřežila 20. století. Můžeme skoro všechno a skoro nic nemusíme. Definitivně. V demokracii za vlast umírají už jenom dobrovolníci nebo žoldnéři.

Jen si vybrat...

Opravdu? Ještě něco by to chtělo...

Příkladem neskončeného boje za svobodu je kampaň pro „dobrou (dobrovolnou) smrt“ aneb eutanazii.

Řekněme si hned, že agenda eutanazie je extrém, krajnost, v podstatě vzácná mimořádnost, lákavá pro masmédia jako všechno křiklavé, podivné, obskurní, bizarní a výjimečné. Eutanazie je jako tajemná odbočka do mlhy pod vrcholem kluzké haldy hlušiny současné špičkové medicíny. Provoz zdravotnického průmyslu totiž produkuje odpad chronických, nevyléčitelných nemocí, se kterými se dá dlouho, desítky let žít a přežívat, choroby, na které se umírá jen pomalu, a většinou snesitelně. Eutanazie je jen pro ty, kteří už se nechtějí trmácet dál do kopce, kde stejně čeká smrt.

Můžeme si vybrat dřív, než onemocníme ?

Můžeme, statisticky vzato. Říká se tomu prevence. Cílem je vědomě se vyhýbat známým rizikovým faktorům dřív než bude pozdě.

  1. vůbec nedovolit nemoci, aby si u nás doma začla brát, co jí nepatří
  2. nepustit nemoc do pokoje, když už je v předsíni
  3. uhasit dům, když už hoří
  4. přežít na spáleništi. Viz http://www.wikiskripta.eu/index.php/Prevence

 V liberálním kapitalismu máme samozřejmě také na poli vlastního zdraví mnoho možností volby, samozřejmě v mezích přírodních a ekonomických zákonů.

Nedávno vzbudily rozruch výsledky rozsáhlé kanadské výzkumné studie, které neprokázaly přínos mamografického screeningu (preventivních rentgenových vyšetření) pro výsledky léčby rakoviny prsu.http://www.blisty.cz/art/72213.html

V širším ohledu problematiku pro a proti tzv. preventivních vyšetření popisuje renomovaný německý psycholog Gerd Gigerenzer (66), výzkumník německé akademie věd v oboru rozhodovacích procesů. Před rokem vydal knihu „Risiko“ V rozhovoru pro magazín Der Spiegel se staví proti zkratkovitým heslům o „včasném vyšetření - záruce lepšího vyléčení.“ viz http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-91568150.html Český překlad celého rozhovoru loni vyšel v Literárních novinách; není online.

 Na úvodní otázku, kdy si Gigerenzer nechá preventivně vyšetřit tlusté střevo, odpovídá: nenechám. Tak, jako mnozí lékaři. Polovina všech rakovinových onemocnění je způsobena kouřením, tučným jídlem, alkoholem a CT vyšetřeními. Proti rakovině má smysl bojovat, ale jen přiměřenými prostředky.Preventivní vyšetření se přeceňují. Každý by měl dříve, než vyšetření podstoupí, zvážit plusy a minusy. Ale naprostá většina pacientů je ale vůbec nezná.

Bohužel, nelze se spolehnout ani na informace od lékařů. Gigerenzer jmenuje 3 zásadní problémy: Zaprvé: 80% lékařů jsou statističtí analfabeti. Zadruhé jsou lékaři v konfliktu zájmů, preventivní vyšetření nevyjímaje. Dotřetice: Klíčový problém je tzv. sebeobranné pojetí medicíny: Aby se lékaři jistili před možným opomenutím, ordinují pacientům nadbytečná vyšetření a zákroky. Urologické moudro stran rizika rakoviny prostaty „v případě pochybností raději řezat“ hodnotí Gigerenzer jako typický přístup paternalistické medicíny. Poslední rozhodnutí by mělo být vždycky nakonec v rukou pacienta.

Speigel nad Gigerenzerovou knihou uvažuje: Má vůbec nějaké preventivní vyšetření smysl?

Smysl snad má stěr z děložního čípku, i když ani zde není přínos jednoznačně vědecky ověřen, soudí Gigerenzer.Na základě toho, co zatím víme, CT scan v prevenci rakoviny plic víc škodí, než prospívá. Podobně smutné výsledky má prevence rakoviny prostaty. Test stolice na rakovinu tlustého střeva má výsledky srovnatelné s efektem mamografie u rakoviny prsu: z těch, kteří vyšetření podstoupili, zemře o jednoho – dva z tisíce méně než nevyšetřených, ale celková úmrtnost je stejná. Výhoda kolonoskopie je zatím nejasná, snad o něco větší.

Uvědomme si, jakou cenu platíme za nepatrný zisk: falešné poplachy, zbytečné operace a strach.

Podle Gigerenzera je pojem prevence dnes jedno velké nedorozumění. Každá druhá německá žena věří tomu, že díky včasnému vyšetřenílez omezit riziko rakoviny prsu. Ale to neplatí. Preventivní vyšetření odhalí jen to, co už tam je.

Bohužel: Investice ve zdravotnictví tečou do farmakologického výzkumu a preventivních vyšetření. Přitom není pochyb, že nejúčinnějšími prostředky v boji proti rakovině jsou vzdělání a rozumné chování.

Když už se někdo rozhodne pro preventivní vyšetření, ať to udělá. Lidé jsou desítky let pobízeni k preventivním vyšetřením slogany „Už jste tam byli? Buďte přece rozumní!"

Ale my potřebujeme společnost, ve které mají lidé odvahu se rozhodovat sami za sebe.

Tolik z rozhovoru s německým expertem.

Ve své knize Pleonasmus http://www.divus.cz/cs/eshop/product/proza/1612/michal-vimmer.html na jednom místě ilustruji historii západní emancipace. Hříšný křesťan usiloval o nesmrtelnost skrze spásu. Reformovaný křesťan se zbavil kněžského zprostředkování spásy, postavil se knězi na roveň. Nevěřící moderní občan odmítl církev i Boha, má ambice bohočlověka. Nestojí o spásu, ale tu nesmrtelnost by si dal. K tomu ovšem potřebuje zdravotnictví. A nerovnost mezi zasvěceným, informovaným lékařem a pacientem trvá.

Jak budeme žít a jak zemřeme, nezáleží jenom na nás. To ale neznamená, že jsme bezmocní.

Hodně zdraví v Novém roce !

http://www.akupunktum.cz/

 

Autor: Michal Vimmer | úterý 30.12.2014 15:52 | karma článku: 13,72 | přečteno: 782x
  • Další články autora

Michal Vimmer

Pojďte, pane premiére

„Pan prezident se systematicky zajímá o dění v České republice. Je o všem detailně informován. Nemá rád poučování a nesnáší opravy. Když se přeřekne, jedem dál, máme hodinu. Mluvit budu já, když se mě zeptá. Jasné ?“, ladí Pojar.

16.4.2024 v 10:51 | Karma: 32,32 | Přečteno: 1524x | Diskuse| Politika

Michal Vimmer

V čem je ten vtip

Jaký je rozdíl mezi stranami SPOLU ? Žádný. Voliče opozice opravdu nezajímají „programové rozdíly“, ale denní provoz. Systém Lži a Levárny aneb „Krmíme Otesánka, dokud mu chutná a nepukne“, je důvod sám k žulové jednotě.

12.4.2024 v 8:47 | Karma: 22,34 | Přečteno: 813x | Diskuse| Politika

Michal Vimmer

Toho si nevšímejte

Redaktor se ptá Rakušana: Pane ministře, jak je to s těmi kvótami a povinnou solidaritou ? Rakušan: Nesmysl, nic takového jsme neschválili ! Vildumetzová: Rakušan lže ! Rakušan : Vildumetzová lže ! Redaktor : Děkuji. Není zač.

11.4.2024 v 9:42 | Karma: 28,96 | Přečteno: 1530x | Diskuse| Politika

Michal Vimmer

Náš československý problém

Nevýznamných a bezvýznamných států je plné OSN. Zuří tuhý boj banánových republik o místo na slunci a přízeň mocných. Proč prohra našich favoritů v posledních slovenských volbách znamená tak těžkou ránu české politické kamarile?

8.4.2024 v 9:34 | Karma: 25,11 | Přečteno: 1046x | Diskuse| Politika

Michal Vimmer

A zase ten zlý medvěd Pu

Je to smutné. Zlý medvěd zase vyhrál pralesní volby a bude v tom houští kralovat, dokud neumře. Zvířátka jsou holt zvířátka, jiného medvěda ani neznají, ani netuší, co to ty volby vlastně jsou a když se řekne medvěd, ozvěna je Pu!

19.3.2024 v 15:21 | Karma: 26,59 | Přečteno: 1012x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 456
  • Celková karma 29,45
  • Průměrná čtenost 1132x
autor: 96 hodin u Vokouna na statku (1998, komiks), Pleonasmus (2000, novela ), Bad Design (2008, ilustrovaný román)

 

Seznam rubrik